| Ajanjakso päättyy: | 2022 31/05 | 2023 31/05 | 2024 31/05 | 2025 31/05 | 2026 31/05 | |||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | 930 | 1.111 | 1.189 | 1.502 | 1.624 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | - | +19,46% | +7,02% | +26,32% | +8,12% | |||||||||||||||||||||||||||||
Liikevaihtokulut | 289 | 455 | 435 | 657 | 750 | |||||||||||||||||||||||||||||
Bruttokate | 641 | 656 | 754 | 845 | 874 | |||||||||||||||||||||||||||||
Bruttotulojen kasvu | - | +2,34% | +14,94% | +12,07% | +3,43% | |||||||||||||||||||||||||||||
Bruttovoittomarginaali % | 68,92% | 59,05% | 63,41% | 56,26% | 53,82% | |||||||||||||||||||||||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | 406 | 419 | 475 | 546 | 602 | |||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | 235 | 237 | 279 | 299 | 272 | |||||||||||||||||||||||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | - | +0,85% | +17,72% | +7,17% | -9,03% | |||||||||||||||||||||||||||||
EBIT-marginaali % | 25,27% | 21,33% | 23,47% | 19,91% | 16,75% | |||||||||||||||||||||||||||||
Korkokustannukset nettona | - | - | - | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | - | - | - | - | +100% | |||||||||||||||||||||||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | - | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||||||
Korko- ja sijoitustulot | - | - | - | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | -2 | -2 | -5 | -2 | 33 | |||||||||||||||||||||||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | 233 | 235 | 274 | 299 | 309 | |||||||||||||||||||||||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | - | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | - | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | 233 | 249 | 274 | 299 | 309 | |||||||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | - | +6,87% | +10,04% | +9,12% | +3,34% | |||||||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | 25,05% | 22,41% | 23,04% | 19,91% | 19,03% | |||||||||||||||||||||||||||||
Tuloverokustannukset | 88 | 78 | 97 | 79 | 88 | |||||||||||||||||||||||||||||
Nettotulot yritykselle | 145 | 171 | 177 | 220 | 221 | |||||||||||||||||||||||||||||
Vähemmistöosuudet | - | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||||||
Nettotulot | 145 | 171 | 177 | 220 | 221 | |||||||||||||||||||||||||||||
Nettotulojen kasvu | - | +17,93% | +3,51% | +24,29% | +0,45% | |||||||||||||||||||||||||||||
Nettotulojen marginaali % | 15,59% | 15,39% | 14,89% | 14,65% | 13,61% | |||||||||||||||||||||||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | - | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | 145 | 171 | 177 | 220 | 221 | |||||||||||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | 94,52 | 111,47 | 115,38 | 98,52 | 96,79 | |||||||||||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +17,93% | +3,51% | -14,62% | -1,75% | |||||||||||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | 94,52 | 111,47 | 115,38 | 98,03 | 93,77 | |||||||||||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +17,93% | +3,51% | -15,04% | -4,35% | |||||||||||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | 1,53 | 1,53 | 1,53 | 2,23 | 2,28 | |||||||||||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | 1,53 | 1,53 | 1,53 | 2,25 | 2,37 | |||||||||||||||||||||||||||||
Osinko osaketta kohti | - | 5 | 5 | 20 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | - | - | 0% | +300% | 0% | |||||||||||||||||||||||||||||
EBITDA | - | - | 286 | 309 | 286 | |||||||||||||||||||||||||||||
EBITDA-kasvu | - | - | - | +8,04% | -7,44% | |||||||||||||||||||||||||||||
EBITDA-marginaali % | - | - | 24,05% | 20,57% | 17,61% | |||||||||||||||||||||||||||||
EBIT | 235 | 237 | 279 | 299 | 272 | |||||||||||||||||||||||||||||