| Ajanjakso päättyy: | 2020 31/12 | 2021 31/12 | 2022 31/12 | 2023 31/12 | 2024 31/12 | 2025 31/12 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | 11,35 | 12,43 | 16,9 | 16,2 | 19,8 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | +54,14% | +9,49% | +35,98% | -4,17% | +22,21% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | 5,17 | 6,11 | 8,06 | 7,87 | 9,49 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | 6,18 | 6,32 | 8,84 | 8,32 | 10,31 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | +65,07% | +2,3% | +39,78% | -5,82% | +23,86% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | 54,44% | 50,87% | 52,29% | 51,39% | 52,09% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | 3,1 | 4,12 | 4,74 | 5,31 | 6,55 | |||||||||
| |||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | 3,08 | 2,2 | 4,1 | 3,01 | 3,76 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | +112,26% | -28,55% | +86,12% | -26,49% | +25% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | 27,13% | 17,7% | 24,23% | 18,59% | 19,01% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | -0,01 | -0,01 | 0,42 | 0,65 | 0,56 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | +26,5% | +6,02% | +3.217,2% | +55,16% | -14,42% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,01 | -0 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | 0 | 0 | 0,44 | 0,66 | 0,56 | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | -0 | -0 | 0 | -0 | 0,01 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | 3,06 | 2,19 | 4,52 | 3,66 | 4,33 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | - | - | -0,04 | - | - | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | 3,06 | 2,19 | 4,47 | 3,68 | 4,43 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | +134,45% | -28,71% | +104,75% | -17,86% | +20,56% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | 27% | 17,58% | 26,47% | 22,69% | 22,38% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | 0,81 | 0,53 | 1,08 | 0,97 | 1,14 | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | 2,25 | 1,65 | 3,4 | 2,71 | 3,29 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | 2,25 | 1,65 | 3,4 | 2,71 | 3,29 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | +110,79% | -26,63% | +105,63% | -20,36% | +21,65% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | 19,83% | 13,29% | 20,1% | 16,7% | 16,62% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | 2,25 | 1,65 | 3,4 | 2,71 | 3,29 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | 0,45 | 0,26 | 0,54 | 0,43 | 0,53 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | - | -41,3% | +105,63% | -20,36% | +21,65% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | 0,45 | 0,26 | 0,54 | 0,43 | 0,53 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | - | -41,3% | +105,63% | -20,36% | +21,65% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | 5 | 6,25 | 6,25 | 6,25 | 6,25 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | 5 | 6,25 | 6,25 | 6,25 | 6,25 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | - | - | 0,22 | 0,16 | 0,2 | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | - | - | - | -28,57% | +25% | |||||||||
EBITDA | aa.aa | 4,34 | 3,83 | 5,86 | 5,06 | 5,23 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | +82,96% | -11,79% | +53,08% | -13,57% | +3,25% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | 38,22% | 30,79% | 34,66% | 31,26% | 26,41% | |||||||||
EBIT | aa.aa | 3,08 | 2,2 | 4,1 | 3,01 | 3,76 | |||||||||