| Ajanjakso päättyy: | 2016 31/12 | 2017 31/12 | 2018 31/12 | 2019 31/12 | 2020 31/12 | 2021 31/12 | 2022 31/12 | 2023 31/12 | 2024 31/12 | 2025 31/12 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 243,5 | 257,4 | 285,47 | 197,28 | 194,95 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +8,96% | +5,71% | +10,91% | -30,89% | -1,18% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 176,53 | 190,25 | 238,7 | 181,9 | 174,4 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 66,97 | 67,15 | 46,77 | 15,39 | 20,55 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -11,8% | +0,27% | -30,34% | -67,1% | +33,58% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 27,5% | 26,09% | 16,38% | 7,8% | 10,54% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 56,57 | 63,25 | 78,27 | 40,99 | 43,92 | |||||||||
| |||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 10,39 | 3,9 | -31,5 | -25,6 | -23,37 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -56,25% | -62,47% | -907,64% | +18,72% | +8,73% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 4,27% | 1,52% | -11,03% | -12,98% | -11,99% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 2,58 | 2,49 | 0,96 | 0,59 | 0,42 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +375,87% | -3,56% | -61,48% | -38,44% | -28,93% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,73 | -0,59 | -0,49 | -0,43 | -0,21 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,31 | 3,08 | 1,45 | 1,02 | 0,63 | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,62 | -1,69 | 2,6 | 1,4 | 5,26 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 13,6 | 4,7 | -27,94 | -23,61 | -17,69 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | 31,53 | - | - | - | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -9,87 | -6,01 | 3,57 | 7,89 | 2,92 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,73 | 30,22 | -24,38 | -15,72 | -14,77 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -85,31% | +710,46% | -180,66% | +35,5% | +6,07% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,53% | 11,74% | -8,54% | -7,97% | -7,57% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,57 | 10,68 | -4,6 | 0 | 0,23 | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,16 | 19,54 | -19,78 | -15,72 | -15 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,16 | 19,54 | -19,78 | -15,72 | -15 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -85,85% | +518,58% | -201,2% | +20,49% | +4,6% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,3% | 7,59% | -6,93% | -7,97% | -7,69% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,16 | 19,54 | -19,78 | -15,72 | -15 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,26 | 1,61 | -1,63 | -1,3 | -1,24 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -87,13% | +518,58% | -201,2% | +20,49% | +4,6% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,26 | 1,61 | -1,63 | -1,3 | -1,24 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -87,18% | +519,23% | -201,51% | +20,46% | +4,62% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,1 | 12,1 | 12,1 | 12,1 | 12,1 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,1 | 12,11 | 12,1 | 12,1 | 12,1 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,5 | 1 | - | - | - | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +10,01% | +100% | - | - | - | |||||||||
EBITDA | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 11,49 | 4,99 | -30,41 | -24,51 | -22,02 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -52,99% | -56,55% | -709,11% | +19,39% | +10,17% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 4,72% | 1,94% | -10,65% | -12,42% | -11,29% | |||||||||
EBIT | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 10,39 | 3,9 | -31,5 | -25,6 | -23,37 | |||||||||