| Ajanjakso päättyy: | 2024 31/03 | 2025 31/03 | 2026 31/03 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | 3.223 | 3.552 | 3.842 | |||||||||||||||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | - | +10,21% | +8,16% | |||||||||||||||||||||
Liikevaihtokulut | 609 | 671 | 696 | |||||||||||||||||||||
Bruttokate | 2.614 | 2.881 | 3.146 | |||||||||||||||||||||
Bruttotulojen kasvu | - | +10,21% | +9,2% | |||||||||||||||||||||
Bruttovoittomarginaali % | 81,1% | 81,11% | 81,88% | |||||||||||||||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | 2.462 | 2.607 | 2.681 | |||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | 152 | 274 | 465 | |||||||||||||||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | - | +80,26% | +69,71% | |||||||||||||||||||||
EBIT-marginaali % | 4,72% | 7,71% | 12,1% | |||||||||||||||||||||
Korkokustannukset nettona | -3 | -2 | 0 | |||||||||||||||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | - | +33,33% | +100% | |||||||||||||||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | -3 | -2 | -1 | |||||||||||||||||||||
Korko- ja sijoitustulot | - | - | 1 | |||||||||||||||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | -2 | 1 | -30 | |||||||||||||||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | 147 | 273 | 435 | |||||||||||||||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | -5 | - | - | |||||||||||||||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | - | - | - | |||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | 142 | 273 | 435 | |||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | - | +92,25% | +59,34% | |||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | 4,41% | 7,69% | 11,32% | |||||||||||||||||||||
Tuloverokustannukset | 56 | 81 | 128 | |||||||||||||||||||||
Nettotulot yritykselle | 86 | 192 | 307 | |||||||||||||||||||||
Vähemmistöosuudet | - | - | - | |||||||||||||||||||||
Nettotulot | 86 | 192 | 307 | |||||||||||||||||||||
Nettotulojen kasvu | - | +123,26% | +59,9% | |||||||||||||||||||||
Nettotulojen marginaali % | 2,67% | 5,41% | 7,99% | |||||||||||||||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | - | - | - | |||||||||||||||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | 86 | 192 | 307 | |||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | 23,56 | 52,6 | 72,1 | |||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +123,26% | +37,06% | |||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | 23,56 | 52,6 | 71,27 | |||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +123,26% | +35,49% | |||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | 3,65 | 3,65 | 4,26 | |||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | 3,65 | 3,65 | 4,31 | |||||||||||||||||||||
Osinko osaketta kohti | - | - | - | |||||||||||||||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | - | - | - | |||||||||||||||||||||
EBITDA | - | - | 543 | |||||||||||||||||||||
EBITDA-kasvu | - | - | - | |||||||||||||||||||||
EBITDA-marginaali % | - | - | 14,13% | |||||||||||||||||||||
EBIT | 152 | 274 | 465 | |||||||||||||||||||||