| Ajanjakso päättyy: | 2017 30/04 | 2018 30/04 | 2019 30/04 | 2020 30/04 | 2021 30/04 | 2022 30/04 | 2023 30/04 | 2024 30/04 | 2025 30/04 | 2026 30/04 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 144,11 | 185,74 | 191,26 | 67,29 | 68,86 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +9,81% | +28,89% | +2,97% | -64,82% | +2,34% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 101,39 | 116,97 | 113,37 | 36,34 | 36,12 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 42,72 | 68,77 | 77,89 | 30,95 | 32,74 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +9,48% | +60,98% | +13,26% | -60,26% | +5,79% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 29,64% | 37,02% | 40,72% | 46% | 47,55% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 24,4 | 48,46 | 50,99 | 18,93 | 22,81 | |||||||||
| |||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 18,32 | 20,31 | 26,9 | 12,02 | 9,94 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +12,05% | +10,87% | +32,4% | -55,3% | -17,34% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,71% | 10,94% | 14,06% | 17,87% | 14,43% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,57 | 1,75 | -2,76 | -1,1 | 0,93 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +345,47% | +11,46% | -257,45% | +60,25% | +185,04% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,41 | 1,18 | -4,17 | -2,34 | -0,04 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,16 | 0,57 | 1,41 | 1,24 | 0,97 | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,06 | 0,07 | 0,07 | 0,07 | 0,06 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 19,96 | 22,13 | 24,21 | 10,99 | 10,93 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,02 | - | - | - | - | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 19,94 | 22,13 | 24,21 | 10,99 | 10,93 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +20,75% | +10,97% | +9,39% | -54,6% | -0,53% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 13,84% | 11,91% | 12,66% | 16,33% | 15,88% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 6,32 | 5,62 | 6,49 | 2,67 | 2,95 | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 13,62 | 16,51 | 17,72 | 26,18 | 57,95 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,64 | -0,61 | -0,81 | -1,61 | -2,49 | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,98 | 15,9 | 16,9 | 24,57 | 55,45 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +3,89% | +22,53% | +6,28% | +45,36% | +125,71% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 9,01% | 8,56% | 8,84% | 36,51% | 80,53% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,98 | 15,9 | 16,9 | 6,72 | 5,49 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,69 | 2,07 | 2,25 | 0,89 | 0,73 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +0,79% | +22,28% | +8,56% | -60,16% | -18,21% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,69 | 2,07 | 2,25 | 0,89 | 0,73 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +2,99% | +22,27% | +8,57% | -60,16% | -18,21% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 7,67 | 7,69 | 7,53 | 7,51 | 7,51 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 7,67 | 7,69 | 7,53 | 7,51 | 7,51 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,08 | 1,15 | 1,33 | 2,8 | 3,3 | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +5,44% | +6,68% | +15,65% | +110,53% | +17,86% | |||||||||
EBITDA | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 25,36 | 27,18 | 34,11 | 19,28 | 18,04 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +8,4% | +7,18% | +25,5% | -43,49% | -6,44% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 17,6% | 14,63% | 17,84% | 28,65% | 26,19% | |||||||||
EBIT | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 18,32 | 20,31 | 26,9 | 12,02 | 9,94 | |||||||||