| Ajanjakso päättyy: | 2022 31/12 | 2023 31/12 | 2024 31/12 | 2025 31/12 | |||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | 30,85 | 38,06 | 43,71 | 56,49 | |||||||||||||||||||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | - | +23,4% | +14,84% | +29,22% | |||||||||||||||||||||||||
Liikevaihtokulut | 4,32 | 4,94 | 6,3 | 8,36 | |||||||||||||||||||||||||
Bruttokate | 26,52 | 33,13 | 37,42 | 48,12 | |||||||||||||||||||||||||
Bruttotulojen kasvu | - | +24,9% | +12,95% | +28,62% | |||||||||||||||||||||||||
Bruttovoittomarginaali % | 85,98% | 87,02% | 85,59% | 85,19% | |||||||||||||||||||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | 17,01 | 19,89 | 22,51 | 28,75 | |||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | 9,52 | 13,23 | 14,91 | 19,37 | |||||||||||||||||||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | - | +39,08% | +12,68% | +29,9% | |||||||||||||||||||||||||
EBIT-marginaali % | 30,85% | 34,77% | 34,11% | 34,29% | |||||||||||||||||||||||||
Korkokustannukset nettona | -0,04 | -0,12 | 0,13 | 0,29 | |||||||||||||||||||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | - | -168,18% | +211,02% | +119,08% | |||||||||||||||||||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | -0,05 | -0,14 | -0,19 | -0,19 | |||||||||||||||||||||||||
Korko- ja sijoitustulot | 0 | 0,02 | 0,33 | 0,48 | |||||||||||||||||||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | -0,1 | -0,11 | -0,14 | -0,16 | |||||||||||||||||||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | 9,37 | 13,01 | 14,9 | 19,49 | |||||||||||||||||||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | - | - | - | -0,43 | |||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | 9,37 | 13,01 | 14,9 | 19,06 | |||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | - | +38,79% | +14,56% | +27,95% | |||||||||||||||||||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | 30,38% | 34,17% | 34,08% | 33,75% | |||||||||||||||||||||||||
Tuloverokustannukset | 2,19 | 2,52 | 2,56 | 4,04 | |||||||||||||||||||||||||
Nettotulot yritykselle | 7,19 | 10,49 | 12,34 | 15,02 | |||||||||||||||||||||||||
Vähemmistöosuudet | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||
Nettotulot | 7,19 | 10,49 | 12,34 | 15,02 | |||||||||||||||||||||||||
Nettotulojen kasvu | - | +45,96% | +17,66% | +21,73% | |||||||||||||||||||||||||
Nettotulojen marginaali % | 23,29% | 27,55% | 28,23% | 26,59% | |||||||||||||||||||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | 7,19 | 10,49 | 12,34 | 15,02 | |||||||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | 0,03 | 0,05 | 0,05 | 0,06 | |||||||||||||||||||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +45,96% | +2,61% | +21,73% | |||||||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | 0,03 | 0,05 | 0,05 | 0,06 | |||||||||||||||||||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | - | +46,08% | +2,58% | +21,76% | |||||||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | 225 | 225 | 258 | 258 | |||||||||||||||||||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | 225 | 225 | 258 | 258 | |||||||||||||||||||||||||
Osinko osaketta kohti | - | - | - | 0,04 | |||||||||||||||||||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | - | - | - | - | |||||||||||||||||||||||||
EBITDA | 10,49 | 14,85 | 15,49 | 20,03 | |||||||||||||||||||||||||
EBITDA-kasvu | - | +41,53% | +4,31% | +29,32% | |||||||||||||||||||||||||
EBITDA-marginaali % | 34,01% | 39,01% | 35,43% | 35,46% | |||||||||||||||||||||||||
EBIT | 9,52 | 13,23 | 14,91 | 19,37 | |||||||||||||||||||||||||