| Ajanjakso päättyy: | 2016 31/12 | 2017 31/12 | 2018 31/12 | 2019 31/12 | 2020 31/12 | 2021 31/12 | 2022 31/12 | 2023 31/12 | 2024 31/12 | 2025 31/12 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 225,07 | 240,37 | 258,12 | 273,97 | 299,17 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +15,08% | +6,8% | +7,38% | +6,14% | +9,2% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 64,1 | 73,16 | 77,64 | 79,85 | 84,34 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 160,97 | 167,21 | 180,48 | 194,12 | 214,83 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +17,65% | +3,88% | +7,94% | +7,56% | +10,67% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 71,52% | 69,56% | 69,92% | 70,85% | 71,81% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 125,34 | 128,29 | 145,23 | 147,12 | 163,42 | |||||||||
| |||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 35,63 | 38,91 | 35,25 | 47 | 51,4 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +123,84% | +9,2% | -9,41% | +33,33% | +9,37% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 15,83% | 16,19% | 13,66% | 17,15% | 17,18% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -16,26 | -26,78 | -38,14 | -37,1 | -34,52 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +13,27% | -64,67% | -42,43% | +2,72% | +6,96% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -16,26 | -26,78 | -38,14 | -37,1 | -34,52 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -19,16 | 2,03 | 5,48 | 3,76 | 3,58 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,21 | 14,17 | 2,59 | 13,66 | 20,46 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 1,52 | 38,25 | 2,69 | 3,86 | 90,96 | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,4 | -0,18 | -0,02 | -3,85 | - | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -5,36 | 52,23 | 5,27 | 13,66 | 111,42 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +47,32% | +1.074,5% | -89,91% | +159,21% | +715,79% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -2,38% | 21,73% | 2,04% | 4,99% | 37,24% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -5,36 | 52,23 | 5,27 | 13,66 | 111,42 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -5,36 | 52,23 | 5,27 | 13,66 | 111,42 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +47,32% | +1.074,5% | -89,91% | +159,21% | +715,79% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -2,38% | 21,73% | 2,04% | 4,99% | 37,24% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -5,36 | 52,23 | 5,27 | 13,66 | 111,42 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,08 | 0,77 | 0,08 | 0,19 | 1,44 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +46,6% | +1.127,51% | -89,93% | +148,67% | +640,06% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,08 | 0,77 | 0,08 | 0,19 | 1,42 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +43,35% | +1.062,5% | -89,87% | +143,52% | +647,37% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 71,07 | 67,41 | 67,53 | 70,39 | 77,6 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 71,07 | 67,53 | 67,81 | 71,01 | 78,34 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,78 | 0,82 | 0,86 | 0,91 | 0,95 | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +2,63% | +5,23% | +5,02% | +5,01% | +5,04% | |||||||||
EBITDA | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 116,36 | 125,95 | 142,99 | 155,31 | 172,78 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +22,82% | +8,24% | +13,53% | +8,61% | +11,25% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 51,7% | 52,4% | 55,4% | 56,69% | 57,75% | |||||||||
EBIT | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 35,63 | 38,91 | 35,25 | 47 | 51,4 | |||||||||