| Ajanjakso päättyy: | 2017 30/04 | 2018 30/04 | 2019 30/04 | 2020 30/04 | 2021 30/04 | 2022 30/04 | 2023 30/04 | 2024 30/04 | 2025 30/04 | 2026 30/04 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 147,05 | 173,93 | 198,08 | 202,02 | 220,79 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +13,6% | +18,28% | +13,89% | +1,98% | +9,29% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 123,52 | 149,44 | 171,52 | 177,14 | 196,11 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 23,53 | 24,49 | 26,57 | 24,88 | 24,68 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +12,54% | +4,1% | +8,48% | -6,36% | -0,81% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 16% | 14,08% | 13,41% | 12,31% | 11,18% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 5,44 | 5,57 | 6,66 | 6,33 | 7,59 | |||||||||
| |||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 18,08 | 18,92 | 19,91 | 18,55 | 17,09 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +11,07% | +4,64% | +5,21% | -6,85% | -7,87% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,3% | 10,88% | 10,05% | 9,18% | 7,74% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -1,21 | -1,05 | -1,22 | -0,74 | -2,23 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +6,41% | +13,46% | -16,03% | +39,06% | -200,27% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -1,21 | -1,58 | -1,43 | -1,69 | -2,24 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | 0,53 | 0,22 | 0,95 | 0,01 | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -0,19 | -0,23 | 0,05 | -0,68 | 1,08 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 16,69 | 17,65 | 18,74 | 17,12 | 15,94 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 16,69 | 17,65 | 18,74 | 17,12 | 15,94 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +12,38% | +5,75% | +6,21% | -8,65% | -6,87% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 11,35% | 10,15% | 9,46% | 8,48% | 7,22% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 4,65 | 4,98 | 5,2 | 4,74 | 2,99 | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,04 | 12,67 | 13,54 | 12,39 | 12,96 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,04 | 12,67 | 13,54 | 12,39 | 12,96 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +14,01% | +5,24% | +6,91% | -8,55% | +4,63% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 8,19% | 7,28% | 6,84% | 6,13% | 5,87% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,04 | 12,67 | 13,54 | 12,39 | 12,96 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,11 | 0,12 | 0,13 | 0,11 | 0,12 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +14,01% | +5,24% | +6,91% | -8,55% | +4,64% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,11 | 0,12 | 0,13 | 0,11 | 0,12 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +14,01% | +5,24% | +6,91% | -8,55% | +4,64% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 108 | 108 | 108 | 108 | 107,98 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 108 | 108 | 108 | 108 | 107,98 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,08 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | - | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0% | +25% | +7,41% | 0% | - | |||||||||
EBITDA | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 20,28 | 21,15 | 22,44 | 21,23 | 20,12 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +10,73% | +4,29% | +6,09% | -5,42% | -5,22% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 13,79% | 12,16% | 11,33% | 10,51% | 9,11% | |||||||||
EBIT | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 18,08 | 18,92 | 19,91 | 18,55 | 17,09 | |||||||||