| Ajanjakso päättyy: | 2017 30/06 | 2018 30/06 | 2019 30/06 | 2020 30/06 | 2021 30/06 | 2022 30/06 | 2023 30/06 | 2024 30/06 | 2025 30/06 | 2026 30/06 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulot yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 598,84 | 719,62 | 703,47 | 681,48 | 704,8 | |||||||||
Tulojen kokonaiskasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +28,79% | +20,17% | -2,24% | -3,13% | +3,42% | |||||||||
Liikevaihtokulut | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 275,82 | 371,37 | 388,11 | 322,11 | 331,83 | |||||||||
Bruttokate | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 323,02 | 348,25 | 315,36 | 359,37 | 372,97 | |||||||||
Bruttotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +33,18% | +7,81% | -9,45% | +13,96% | +3,78% | |||||||||
Bruttovoittomarginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 53,94% | 48,39% | 44,83% | 52,73% | 52,92% | |||||||||
Muut liiketoiminnan kulut, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 245,24 | 246,12 | 281,09 | 282,74 | 309,97 | |||||||||
| |||||||||||||||||||
Liiketoiminnan tuotto | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 77,78 | 102,14 | 34,27 | 76,63 | 63,01 | |||||||||
Toiminnan kasvumarginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +55,31% | +31,32% | -66,45% | +123,63% | -17,78% | |||||||||
EBIT-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 12,99% | 14,19% | 4,87% | 11,24% | 8,94% | |||||||||
Korkokustannukset nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -5,81 | -13,34 | -19,11 | -26,77 | -25 | |||||||||
Korkokustannusten kasvu nettona | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +63,8% | -129,5% | -43,32% | -40,07% | +6,63% | |||||||||
Korkokustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -30,58 | -46,7 | -56,94 | -63,77 | -64,32 | |||||||||
Korko- ja sijoitustulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 24,77 | 33,37 | 37,82 | 37 | 39,33 | |||||||||
Muut käyttökustannukset, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -4,75 | 3,5 | -1,46 | -6,3 | -8,49 | |||||||||
EBT, pois lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 67,22 | 92,31 | 13,69 | 43,56 | 29,52 | |||||||||
Pääoman myynnistä saatu voitto (tappio) | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | -3,05 | -1,4 | -0 | -0,54 | -3,01 | |||||||||
Muut epätavalliset erät, yhteensä | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 20,8 | 33,71 | -3,61 | 2,79 | 5,19 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavalliset kohteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 81,98 | 118,49 | 9,01 | 44,95 | 31,07 | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +151,25% | +44,53% | -92,4% | +399,13% | -30,89% | |||||||||
EBT, mukaan lukien epätavallisten kohteiden marginaali | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 13,69% | 16,47% | 1,28% | 6,6% | 4,41% | |||||||||
Tuloverokustannukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 26,26 | 32,66 | 8,36 | 13,82 | 13,83 | |||||||||
Nettotulot yritykselle | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 55,63 | 85,83 | 0,65 | 31,14 | 17,24 | |||||||||
Vähemmistöosuudet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 3,74 | -0,18 | -1,48 | -3,4 | -2,91 | |||||||||
Nettotulot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 59,36 | 85,66 | -0,84 | 27,74 | 14,33 | |||||||||
Nettotulojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +157,03% | +44,3% | -100,97% | +3.422,28% | -48,34% | |||||||||
Nettotulojen marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 9,91% | 11,9% | -0,12% | 4,07% | 2,03% | |||||||||
Etuoikeutettu osinko ja muut korjaukset | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,04 | |||||||||
Yleiset nettotulot pl. lisätuotteet | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 59,44 | 85,64 | -0,85 | 27,72 | 14,29 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 2,82 | 3,95 | -0,04 | 1,27 | 0,59 | |||||||||
Perus-EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +160,86% | +39,81% | -100,99% | +3.333,3% | -53,37% | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvat toiminnot | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 2,82 | 3,95 | -0,04 | 1,24 | 0,58 | |||||||||
Laimennettu EPS – jatkuvien toimintojen kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +161,64% | +39,83% | -101% | +3.258,1% | -53,09% | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän peruspainotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 21,05 | 21,69 | 21,7 | 21,84 | 24,13 | |||||||||
Osakkeiden lukumäärän laimennettu painotettu keskiarvo | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 21,05 | 21,69 | 21,7 | 22,34 | 24,54 | |||||||||
Osinko osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
Osingon kasvu osaketta kohti | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | - | - | - | - | - | |||||||||
EBITDA | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 97,25 | 130,07 | 68,28 | 112,41 | 100,76 | |||||||||
EBITDA-kasvu | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | +40,57% | +33,75% | -47,5% | +64,62% | -10,36% | |||||||||
EBITDA-marginaali % | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 16,24% | 18,08% | 9,71% | 16,49% | 14,3% | |||||||||
EBIT | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | aa.aa | 77,78 | 102,14 | 34,27 | 76,63 | 63,01 | |||||||||